Bieżące informacje
Drewniane zabytki archidiecezji gnieźnieńskiej
W ramach dotacji z Unii Europejskiej na terenie Archidiecezji Gnieźnieńskiej renowacji i konserwacji poddano blisko osiemdziesiąt drewnianych zabytkowych obiektów w dziewięciu kościołach. Zachęcamy do zapoznania się z efektami prac zespołu sześćdziesięciu osób zaangażowanych w ratowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego.
Cienin Kościelny: kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Inowrocław: kościół farny pw. św. Mikołaja
Lądek: kościół pw. św. Mikołaja
Łubowo: kościół pw. św. Mikołaja
Młodojewo: kościół pw. św. Mikołaja
Popowo Kościelne: kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny
Sokolniki: kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika
Waliszewo: kościół pw. św. Katarzyny
Września: kościół pw. św. Krzyża
W powiecie gnieźnieńskim prace renowacyjne i konserwacyjne prowadzono w Łubowie (fundamenty, ściany kościoła, dach i więźba dachowa, stolarka okienna i drzwiowa, zagospodarowanie terenu, ołtarz główny, ołtarze boczne: św. Antoniego, Chrystusa Ukrzyżowanego i w kaplicy, krucyfiks ludowy, balustrada, ambona), w Sokolnikach (fundamenty, ściany, dach i więźba dachowa, wieża, stolarka okienna i drzwiowa, zagospodarowanie terenu, ołtarz główny) oraz w Waliszewie (fundamenty, ściany kościoła, dach i więźba dachowa, stolarka okienna i drzwiowa, zagospodarowanie terenu, ołtarz główny, ambona, belka tęczowa, chrzcielnica, ołtarz boczny z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, ołtarz boczny z obrazem Zwiastowania NMP, obraz „Matki Bożej Adorowanej przez Polskich Świętych”, baldachim procesyjny, feretron z obrazami św. Katarzyny i Matki Boskiej Częstochowskiej, krucyfiks).
W powiecie słupeckim prace renowacyjne i konserwacyjne prowadzono w Cieninie Kościelnym (ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, ambona, chrzcielnica, prospekt organowy, chór muzyczny, feretron, krucyfiksy, kredencja zakrystyjna), w Lądku (przyścienne ołtarze przy filarach, konfesjonały, ambona, chrzcielnica, prospekt organowy, drewniane wyposażenie ołtarza głównego, meble w zakrystii, feretrony, krucyfiksy, drzwi wejściowe, drzwi do skarbczyka) oraz w Młodojewie (fundamenty, ściany kościoła, dach i więźba dachowa, stolarka okienna i drzwiowa, zagospodarowanie terenu, ołtarz główny, tryptyk, chrzcielnica, rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, rzeźba Chrystusa Frasobliwego, rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego, krucyfiksy).
W powiecie wągrowieckim prace renowacyjne i konserwacyjne prowadzono w Popowie Kościelnym (ołtarz główny, ołtarz boczny pw. św. Krzyża, ołtarz boczny pw. św. Stanisława, ambona, fotel celebransa).
W Inowrocławiu prace renowacyjne i konserwacyjne prowadzono w kościele farnym (ołtarz boczny pw. Świętej Rodziny, ołtarz boczny pw. Matki Boskiej Boreckiej, ołtarz boczny Ukrzyżowania, ołtarz boczny pw. św. Antoniego, chrzcielnica, feretrony, ambona).
We Wrześni prace renowacyjne i konserwacyjne prowadzono w kaplicy na Lipówce (polichromia ścian i stropu, retabulum ołtarza głównego, retabulum ołtarza bocznego pw. św. Rocha i św. Rozalii, obraz Matki Bożej Kodeńskiej i obraz św. Bonifacego).
Całkowita wartość projektu: 15 270 031,90 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 12 979 527,11 PLN
Fundusze na realizację projektu w Waliszewie przekazała Gmina Kłecko.
Fundusze na realizację projektu we Wrześni przekazała także Gmina i Powiat Września.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury
Działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko